Jak wpływa dysk M.2 PCIe na działanie laptopa?
Jeszcze nie tak dawno HDD były dyskami głównymi w naszych laptopach. Dziś to już przeszłość, ponieważ ich miejsce zajęły szybkie i wytrzymałe nośniki półprzewodnikowe. Na uwagę zasługują zwłaszcza modele M.2 PCIe NVMe. Jaki wpływ mają one na działanie laptopa i jakie modele najlepiej sprawdzą się w nowoczesnych urządzeniach?
M.2 PCIe NVMe – jaki wpływ ma na działanie laptopa?
Nie ma wątpliwości, że dyski SSD są szybsze od HDD*. Ma na to wpływ m.in. charakterystyczna konstrukcja, pozbawiona ruchomych talerzy, które były wyznacznikiem dysków twardych. Z tego też względu nośniki półprzewodnikowe są bardziej wytrzymałe, wolniej się grzeją i zużywają niewiele prądu. Ale jaki ma to wpływ na działanie komputerów osobistych?
Starsze laptopy mają to do siebie, że potrafią bardzo wolno pracować. Z czasem system wczytuje się wolniej, a przesyłanie zdjęć i filmów ciągnie się godzinami. Jest to spowodowane właśnie rodzajem zastosowanego dysku. W przypadku HDD niestety będzie to sytuacja nagminna, ponieważ nie są one tak wydajne, jak nośniki półprzewodnikowe. Zastosowanie dysku M.2 PCIe NVMe może znacznie przyspieszyć zarówno uruchamianie i działanie systemu, jak i transfer plików. Ponadto jeśli korzystamy z gier na laptopie, również poszczególne lokalizacje mogą wczytywać się szybciej, upłynniając rozgrywkę.
Jaki format i obsługiwany interfejs wybrać?
Zanim spojrzymy na jakiekolwiek parametry, powinniśmy sprawdzić w instrukcji płyty głównej lub laptopa, jaki interfejs obsługuje nasze urządzenie oraz jaka jest wersja oraz liczba linii PCIe. Najpopularniejszy format dysku to SATA 2,5”, który niestety odchodzi już powoli w zapomnienie. Zapis i odczyt danych odbywa się tu przez interfejs SATA – najczęściej w standardzie SATA III. Wersja ta posiada dwa oddzielne złącza do przesyłu danych i zasilania.
Nowszym i najbardziej polecanym obecnie formatem jest oczywiście dysk M.2 PCIe NVMe, który korzysta ze złącza M.2. Zastosowano tu protokół przesyłania danych NVMe, który obsługiwany jest przez interfejs PCIe 3.0 lub 4.0.
Dysk PCIe NVMe – jakie prędkości może osiągać?
Jak już wspomnieliśmy dysk M.2 PCIe obsługiwany jest przez interfejs o dwóch różnych standardach – 3.0 oraz 4.0. Ten drugi jest nowszy, choć nie najnowszy, bo niektóre dyski na rynku zostały stworzone już w generacji 5.0. Wciąż są one jednak mało popularne przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką cenę.
Jaka jest różnica między PCIe 3.0 i 4.0? W przypadku tego pierwszego dysk PCIe może osiągnąć 3000 MB/s prędkości zapisu sekwencyjnego oraz ok. 3500 MB/s prędkości odczytu. Nośnik PCIe NVMe z nowszym interfejsem ma najwyższą teoretyczną prędkość odczytu sekwencyjnego równą 8000 MB/s. Jej maksymalnemu limitowi dorównuje praktycznie Samsung 990 PRO, który osiąga prędkość odczytu na poziomie 7450 MB/s.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
*Na podstawie testów wewnętrznych 2,5-calowego dysku HDD SATA 500 GB o prędkości 7200 obr./min w porównaniu z 2,5-calowym dyskiem SSD SATA 860 EVO 500 GB Warunki testowania: Intel i7 7700K/ ASUS ZZBA/ DDR4 4GB/ WINTO RSS.