Szkodliwe wiadomości AgentTesla skierowane do przedsiębiorców

Nowy wirus

Szkodliwe oprogramowanie w załącznikach wiadomości. Właściciel firmy ma się czego obawiać, AgentTesla to naprawdę groźny wirus komputerowy. Czas wyczulić pracowników na tego typu zagrania ze strony oszustów. Jak sprawdzić czy email jest normalnym zamówieniem, czy szkodliwym oprogramowaniem? Czas na uświadomienie pracowników.

Flash Player przy Windows 10

Szkodliwe wiadomości email mają dotknąć przedsiębiorców. CERT Polska informuje o automatycznie składanych zamówieniach elektronicznych, które mają zawierać w sobie AgentTeslę.

Przebieg

Całość ma odbywać się tak: przedsiębiorca otrzymuje email, w którym są załączniki do pobrania, zawierają one infekcje wirusowe przeznaczone do komputerów. Najczęściej jest on plikiem pakującym o rozszerzeniu rar., jest w nich ukryty plik wykonywalny, który po rozpakowaniu sam z siebie instaluje się na komputerze. Robi to za pomocą pobrania AgentTesla na komputer, a później uruchomienia go i instalacji. Przewiduje się, że potrafią one przejąć kontrolę nad komputerem i pobrać jego prywatne dane.

Właściciel firmy musi wyczulić swoich pracowników na rozpoznawanie oszukanych emaili, które udają takie prawdziwe, dotyczące składania zamówienia w przedsiębiorstwie. Szczególnie łatwo można je odróżnić pod względem językowym. Oszukane emaile są pisane łamaną polszczyzną, nie są rozwinięte w treści. Szczególnie mocno narażone są osoby łatwowierne, ponieważ pobranie załącznika zależy tylko od osoby, która otworzyła wiadomość. Taka osoba musiałaby też świadomie rozpakować plik już na urządzeniu. Zdecydowanie odradza się nawet pobierania takie pliku z załącznika wiadomości internetowej poczty.

Szkolenie personelu

Zastosuj wspomniane informacje na szkoleniu całego personelu w firmie. To jest najprostszy sposób na pozbycie się problemu ze szkodliwym oprogramowaniem, znajdującymi się w pseudo zamówieniach przesyłanych drogą elektroniczną. Kilka godzin korepetycji z zakresu Zagrożeń czyhających w sieci internetowej, może ochronić firmę przed poważnym atakiem hakerskim. Przypominamy, że AgentTesla może nawet przejąć kontrolę nad komputerem. Nie do pomyślenia jest sytuacja, gdy przejmie on kontrolę nad połową komputerów w firmie- a bez uświadomienia pracowników taka sytuacja może stać się realna.

1 Comment

  • Borys

    Hakerzy i ich wirusy stają się coraz sprytniejsi. Czy jest jakiś antywirus, który skutecznie potrafi zablokować wszystkie ataki?

Write a Comment