Łączność WiFi nie tylko z poziomu komputera
Bezprzewodowa łączność z Internetem jest standardem w przypadku notebooków, smartfonów czy tabletów. A jak wyposażyć w nią samodzielnie budowane urządzenie?
Budowa innowacyjnych urządzeń nie jest już dziś domeną wyłącznie wielkich laboratoriów czołowych marek. Choć to liderzy rynku dysponują największymi funduszami na projektowanie, wdrażanie i badania nowoczesnych aplikacji, to w pełni wykonalne jest dziś także konstruowanie prototypów albo dedykowanych rozwiązań, wdrażanych w jednym tylko egzemplarzu. Czy można zatem pokusić się o samodzielną budowę urządzenia wpisującego się w nurt tzw. Internetu Rzeczy (IoT)? Stale rosnąca oferta gotowych podzespołów, które można w niemal dowolny sposób łączyć, rozbudowywać i wzbogacać o potrzebne funkcje sprawia, że makerzy lub małe firmy konstrukcyjne zyskują wielką szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności w tym zakresie. Wszystko dzięki minikomputerom – takim jak rodzina Raspberry Pi.
Łączność WiFi łatwiejsza niż kiedykolwiek
Jedną z najważniejszych zalet minikomputerów jest fakt, że oferują one konstruktorom dostęp do gotowych interfejsów, takich jak USB, Bluetooth, LAN czy wspomniane wcześniej WiFi, a jednocześnie umożliwiają prostą obsługę dodatkowych urządzeń (np. czujników lub modułów sterujących napędami) bezpośrednio przez procesor. Fakt, że makerzy nie muszą projektować tak wyposażonego modułu od podstaw, znacznie skraca czas potrzebny na zbudowanie i uruchomienie urządzenia. W przypadku wspomnianej łączności bezprzewodowej, płytki Raspberry Pi oferują naprawdę sporo, a to za sprawą wbudowanego modułu radiowego, który – w najnowszej, czwartej już generacji „maliny” – obsługuje szybkie łącze WiFi dual-band 2,4/5 GHz (wg specyfikacji IEEE 802.11b/g/n/ac) oraz Bluetooth 5.0. Co ważne, w przypadku Raspberry Pi, WiFi konfiguracja łącza jest naprawdę prosta i w najmniej złożonych przypadkach ogranicza się do… wpisania danych sieci bezprzewodowej (SSID oraz hasła).
Jak uruchomić łączność WiFi w Raspberry Pi?
Wbudowany moduł WiFi, obecny w nowszych minikomputerach należących kultowej rodziny, nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych sterowników – te są już dostępne w obrazie systemu operacyjnego Raspberry Pi OS (dawniej zwanego Raspbian), oferowanym za darmo przez producenta „maliny” na jego stronie oficjalnej. Jeżeli jednak posiadasz moduł starszego typu (np. Raspberry Pi 2 Model B), to nadal możesz podłączyć minikomputer do sieci bezprzewodowej – wystarczy zastosować kompatybilną kartę sieciową. Do produktów tej klasy należy popularny model TL-WN725N marki TP-Link. Ta miniaturowa karta w rozmiarze odbiornika myszy bezprzewodowej wymaga zainstalowania odpowiednich plików systemowych, dostępnych w Internecie w formie repozytorium tar.gz. Aby ułatwić pracę ze sterownikami, ich twórcy stworzyli specjalny skrypt instalacyjny – więcej szczegółów można znaleźć na blogu, prowadzonym przez sklep Botland.
Łączność WiFi w różnych wersjach Raspberry Pi
Warto wiedzieć, że nie tylko najnowsza wersja popularnego minikomputera jest wyposażona we wbudowany moduł radiowy. Także „malina” trzeciej generacji oferowała fabrycznie zamontowany transceiver, przy czym dopiero od wersji 3B+ użytkownicy mogą korzystać z dwupasmowej łączności WiFi. Model 3B wykorzystywał ponadto protokół Bluetooth Low Energy w wersji 4.1, 3B+ zaoferował update do wersji 4.2. Trzecia generacja przyniosła także zmiany na tym polu w „okrojonej” wersji flagowca, czyli w modelu 3A+. W przypadku modułów RPi Computer Module WiFi pojawiło się w generacji 4, zaś płytki Raspberry Pi Zero są wyposażone w łączność radiową jedynie w wersji oznaczonej literą „W”.