Ze smartfonem na księżyc – Samsung Galaxy S22 i nocne fotografowanie
Kiedy w 1969 roku statek kosmiczny Apollo 11 pod dowództwem Neila Armstronga wylądował na Księżycu, nikt nie spodziewał się, że kilkadziesiąt lat później Elon Musk będzie tam wysyłał Teslę. Było oczywiste, że wraz z pojawieniem się tam pierwszego człowieka zmieni się także historia świata. Kto jednak śmiałby przypuszczać, że w kosmos będą latać także samochody elektryczne? Chyba tylko Steven Spielberg i jemu podobni. Taka jest siła ludzkiej wyobraźni. Ci, dla których niemożliwe nie istnieje udowadniają, że tylko kosmos nas ogranicza. Jaki to ma związek z telefonią komórkową? A który użytkownik Samsunga na początku lat dziewięćdziesiątych przewidywał, że telefonem będzie można robić wyraziste zdjęcia rozgwieżdżonego nieba? Wypadałoby zapytać Spielberga.
Lata świetlne ery Samsunga
Kilkadziesiąt lat historii jednego z wiodących koreańskich producentów telefonów to nie tylko ponad trzy dekady postępu technologicznego, ale też kosmiczna odległość od początku jego drogi aż do dziś. Pierwszy telefon pod banderą Samsunga pojawił się w 1986 roku w Korei Południowej. Wówczas był jedynie dodatkowym urządzeniem w samochodach. Dwa lata później powstał pierwszy autonomiczny, charakterystyczny i zapamiętany model SH-100. To, podobnie jak lot na Księżyc, nadało nowy kierunek koreańskiemu producentowi. Od tamtej pory szybuje do gwiazd z kolejnymi modelami z linii Galaxy. Dziś to już nie jest wielki klocek z antenką z prawej strony, a nowoczesny smartfon, który wyróżnia aparat do zdjęć nocnych. To Samsung Galaxy S22.
Galaktyczny smartfon – Samsung Galaxy S22
Nie bez powodu jedna z flagowych linii smartfonów Samsunga nosi wdzięczną nazwę Galaxy. Wszystko zaczęło się w 2009 roku, kiedy koreański producent zaprezentował serię smartfonów i tabletów. Szybko stały się sztandarowymi produktami marki i zyskały popularność wśród użytkowników. Przełamywały dotychczasowo spotykane koncepcje designu, proponowały ciekawe funkcje i wyróżniały się niezawodnością. Samsung umacniał dzięki nim pozycję na rynku i bił rekordy sprzedaży. Seria Wave i Omnia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dziś jednym z modeli oznakowanych galaktycznym epitetem jest Samsung Galaxy S22. Trzymając go w ręku, szybko można się dowiedzieć, jak robić zdjęcia nocą telefonem.
Jak robić zdjęcia nocą telefonem?
O Samsungu Galaxy S22 mówi się w kontekście fotografii mobilnej dlatego, że główną jego zaletą jest aparat do zdjęć nocnych. Użytkownicy, którzy kochają fotografować i nie rozstają się ze swoimi smartfonami, wiedzą, że aparaty, w które zwykle są wyposażone, nocą odmawiają posłuszeństwa, pozostawiając na obrazkach szumy, rozmycia i rozbłyski. Dlatego, by zrobić dobre jakościowo zdjęcie w porze nocnej, trzeba skoncentrować się zarówno na źródle światła, jak i stabilizacji urządzenia.
Kolejną ważną czynnością jest manualne ustawienie ISO i czasu naświetlania. Z pomocą przychodzi także tryb nocny. By maksymalnie to ułatwić, w modelu S22 Samsung dodał matrycę z dużymi pikselami, które rozjaśniają ciemniejsze ujęcia oraz dodatkowe szkło tylnego aparatu ze specjalną nanopowłoką redukującą niepożądane odbicia światła. Fotografowanie nocą staje się dużo prostsze i przyjemniejsze, a efekt… kosmiczny.
Artykuł powstał we współpracy z Samsung.